Vārkavas novada informatīvais portāls
Vārda dienas 25.01.2021 08:23
Zigurds, Sigurds
Dienas teikums

Nu, galu galā laime vienmēr - vairāk vai mazāk - ir ilūzija. /Regīna Ezera/

 

Vārkavas novadpētniecības muzejs – kultūrvēstures un tūrisma centrs

 

 

 

Adrese: Kovaļevsku iela 4, Vārkava, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads, LV 5337

Tālrunis: 27059046

e-pasts: elvira.abolina@varkava.lv vai muzejs@varkava.lv

vadītāja: Elvīra Āboliņa

Darba laiks:      Pirmdiena 8:00 -16:30

Otrdiena 8:00-16:30

Trešdiena 8:00-16:30

Ceturtdiena 8:00-16:30

Piektdiena 8:00-16:30

Brīvdienās pēc iepriekšējā pieteikšanās vismaz dienu iepriekš  mob.: 27059046

Nolikums.

 

Muzeja apmeklējums 2019. gadā

Apmeklētāju veidi

Apmeklētāju skaits

Apmeklētāju skaits kopā

2186

Individuālie

229

Apmeklētāji grupās, ekskursijas

203

Apmeklējums pasākumos

576

Izstāžu apmeklējums

1178

 

Krājums: Muzeja krājums noslēdzoties  2019. gadam ir 1806 vienības. Palīgkrājumā  ir  1481 vienības, pamatkrājumā - 325 vienības. Galvenais krājuma papildināšanas avots pārskata periodā ir Vārkavas vidusskolas nodotie priekšmeti muzejam un privātpersonu dāvinājumi. Nacionālā muzeja kopkatalogā 2019.gadā ievadīti 89 pamatkrājuma eksponātu apraksti un fotogrāfijas.

Piedāvājums: Muzejā ir apskatāma pamatekspozīcija  “Pirmā Tautskola Latgalē zemnieku bērniem” ar iespēju iemēģināt roku glītrakstīšanā, pavingrināt prātu matemātikā pie skaitīkļiem, izmēģināt pirkstu veiklību pie  rakstāmmašīnas  klaviatūras  un apsēžoties pie  stellēm  ieaust lupatu deķī kādu krāsu gammu.  Ekspozīcijā ir apskatāmas mācību un senās lūgšanu grāmatas, formas tērpi, origami darinājumi un citi eksponāti. Grupām piedāvājam mācību stundu (glītrakstīšanu, matemātiku, dabas zinības, rokdarbus).

Radošo mākslu salonā apmeklējama Vārkavas novada mākslinieku darbu izstādes (gleznas, fotogrāfijas,  izšuvumi, pinumi u.c.). 

Muzeja—klēts telpās tiek piedāvāta  ekspozīcija “Senču aicinājums”, kurā ir iespēja apskatīt senos darba un sadzīves priekšmetus kā arī  piedalīties muzejizglītības programmā “No graudiņa līdz maizītei” (20 minūšu gara).

Piedāvājam ekskursijas maršrutus pa novada teritoriju. Apskates objektus un maršrutus izstrādājam gan ekskursantu  grupām, gan individuālai apskatei. Ir iespēja tikties gan ar Vārkavas novada  amatniekiem, gan mājražotājiem. 

Piedāvājam Velo maršrutu, kurš ir 36 km garš un izbraucams 4 stundās ar velosipēdiem  un 1,5 stundās ar automašīnu.

 

Muzeja pasākumu plāns 2019. gadam

 

Datums un laiks

Pasākums

Norises vieta

18.janvāris  plkst. 14.30

Pasākums veltīts Barikāžu atceres gadadienai  sadarbībā ar Vārkavas vidusskolu

Pie Vārkavas vidusskolas

2.martā plkst.12.00

Aicinām visus tikties Pilišķu pilskalnā uz Meteņdienas pasākumu kopā ar folkloras kopām, atrakcijām un rotaļām, zirgu izjādēm un putras vārīšanu

Pīlišķu pilskalns, Piliškas, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads

25.marts

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīts pasākums 

 

 11.maijā plkst.19:00 – plkst.01:00

Muzeju nakts pasākums

 (sīkāka informācija būs mājas lapā un afišās)

Vārkavas novadpētniecības muzejs

29.jūnijs plkst.20:00

Pēterdiena Pilišķu pilskalnā

Pīlišķu pilskalns, Piliškas, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads

29.septembrī

Miķeļdienas tirdziņš un tradīcijas , dziesmas dejas un rotaļas.

Vārkavas novadpētniecības muzejs

11.novembris

Lāčplēša dienai veltīts pasākums

Vārkavas novadpētniecības muzejs

Novembra beigas  un decembris

  Radošās darbnīcas

Vārkavas novadpētniecības muzejs

 

Pasākumu plānam ir tikai informatīva nozīme! Pasākumu norises laiki un vieta var mainīties! Lūdzam sekot jaunākajai informācijai Vārkavas novada mājaslapā www.varkava.lv un afišās! Sīkāku informāciju par katru pasākumu varat saņemt pa telefonu 2705904

Muzeja vēsture un misija

 MUZEJA MISIJA Muzeja pamatmērķis jeb misija ir vākt, glabāt, pētīt un popularizēt materiālās un nemateriālās kultūras vērtības Vārkavas novadā, sekmēt to izmantošanu sabiedrības izglītošanai un attīstībai, lai celtu vietējo iedzīvotāju pašapziņu un izpratni par Vārkavas novada vēsturi un tā īpašo devumu nacionālās kultūras attīstībā, lai sekmētu novada resursu izmantošanu tūrisma industrijā, sniegtu informāciju par notikumiem novadā no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām un ar muzejiskiem līdzekļiem uzturētu aktīvu dialogu ar novada iedzīvotājiem un viesiem.

Vārkavas pagasts tiek daudzināts kā pirmās tautskolas dzimtene Latgalē.(1845.gadā brāļi Upenieki no Šķilteriem par saviem līdzekļiem uzceļ pirmo tautskolu zemnieku bērniem. Skola atrodas Vārkavas pagasta Rengentavas ciemā (tagad Sutru pagasts). 1861.gadā skolu pārceļ uz Šķilteru ciemu, vēlāk uz Lielajiem Klapariem. 1888.gadā skolai uzceļ jaunu ēku, tajā skola darbojas līdz 1975.gadam. Pašlaik tajā atrodas Vārkavas tautas nams.)

Šis vēsturiskais fakts 2000. gadā iedvesmoja Vārkavas tautas nama vadītāju Elvīru Āboliņu un Vārkavas pamatskolas pedagoģi Solvitu Deiduli, kuras, entuziasma un patriotisku jūtu vadītas, sāka vākt 20. gadsimta vēsturiskās liecības. Savāktie priekšmeti un apkopotā informācija kļuva par pamatu muzeja pamatekspozīcijai  „Pirmā tautskola Latgalē”. Tajā var iepazīties ar skolas vēsturi no Latvijas brīvvalsts laikiem līdz mūsdienām.

2009.gadā tika uzcelta klēts muzeja lietisko priekšmetu glabāšanai un tajā ir izvietota otrā patstāvīgā ekspozīcija “Seņču aicinājums”, kurā ir iespēja apskatīt senos darba rīkus un sadzīves priekšmetus.

 Radošo mākslu salonā apmeklējama Vārkavas novada mākslinieku darbu izstādes (gleznas, fotogrāfijas,  dažādi amatnieku un rokdarbnieču darbi u.c.).  Nozīmīgu vietu vārkaviešu ikdienā, sevišķi drūmajos un garajos rudens un ziemas vakaros, ieņem rokdarbi. Tāpēc muzejā ik pa laikam tiek rīkotas rokdarbu izstādes. Lai šīs prasmes neietu zudumā, 2010. gadā muzejā tika uzstādītas stelles un uzausts „Vārkavas novada celiņš” 5,8 metru garumā. Celiņu auda 25 rokdarbnieces. Tagad muzejā darbojas divas stelles uz kurām aust gribētāji var noaust sev vēlamo rokdarbu.

Kopš 2011. gada muzejā darbojas interešu pulciņš ‘Saimniecīte”, kuras  rīko Tradīciju dienu, kurā ikviens interesents var apgūt aušanas, adīšanas, tamborēšanas, tapošanas u.c. prasmes. 

 
  
    
  
   
   
 
 
 
 
 
"Vārkavas novada celiņa" noņemšana no stellēm un mērīšana.
 

  

  
       

Pēdējo reizi izmaiņas veiktas: 03.02.2017 16:18:13

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632
E-pasts: dome [et] varkava.lv
Atbildīgais par mājas lapas saturu: Eva Kondavniece
Tālrunis: 20385972

Notikumu kalendārs
forward
forward
Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »