Vārkavas novada informatīvais portāls
Vārda dienas 18.07.2019 04:07
Rozālija, Roze
Dienas teikums

Cilvēks nekad nevar būt brīvs no pienākuma. (A. Bels)

Preiļos ar stāstiem godinās klūdziņu pinēju amatu

 

 

19.07.2019 — 20.07.2019

Vasaras pilnbriedā, 19.-20.jūlijā, Preiļos, IV Latgales stāstnieku festivālā „Omotu stuosti” uz satikšanos aicina stāstniekus no visiem Latvijas novadiem, kā arī amatniekus un tradicionālās kultūras mīļotājus.

Viens no Latgales festivāla uzdevumiem ir veidot atpazīstamu un radošu platformu Latgales amatniecības izzināšanai un popularizēšanai. Iepriekšējos gados iepazīts podnieka, kāzu saimnieces un dravnieka amats. Šī gada tēma veltīta klūdziņu pinējiem, tādēļ šoreiz stāstīsim par šo amatu, tā pratējiem, būs iespēja vērot, kā noris pīšanas process un pārliecināties, ko spēj radīt mūsu rokas.

INFORMĀCIJA INTERESENTIEM.

Pirmā festivāla diena (19.07.)

 • 11.00 – festivāla atklāšana Preiļu Galvenajā bibliotēkā;
 • 11.15 – festivāla dalībnieku īso iesildīšanās stāstu aplis;
 • 12.00 – „Stāstnieks un priekšnesums” – Latvijas stāstnieku asociācijas valdes locekles, tradicionālās kultūras biedrības APRIKA valdes priekšsēdētājas M. Mellēnas lekcija;
 • Klūdziņu pinēja Jura Gavara meistardarbnīca Vārkavas novadpētniecības muzejā, kur, viņa vadībā darbodamies, varēs klausīties amata noslēpumu stāstus.(SLĒGTAIS PASĀKUMS!)
 • 17.30 – Preiļu Galvenajā bibliotēkā Riebiņu vidusskolas skolotāja Rita Pudāne izstāstīs novadpētniecības un stāstniecības saskarsmes veiksmes stāstu, kā rezultātā tapa tradīciju burtnīcas „Riebiņu novada stāsti”;
 • 19.00 –  „Stāstu groziņvakars” ar JEPVĢ folkloras kopu „Rūtoj” Jauniešu centrā 4(Preiļu GB ēkā).

Otrā festivāla diena (20.07.) Aktivitātes risināsies Riebiņu novadā.

 • 8.45 – Riebiņu parka estrādē klausīsimies Riebiņu pils un parka stāstus.
 • 10.00 – mazajiem klausītājiem būs iespēja piedalīties Bērnu rītā „Stuostu rypuļs”, ko vadīs Inguna Radziņa un Vilhelmīne Jakimova Riebiņu centrālajā bibliotēkā
 • bet lielajiem stāstniekiem tai laikā notiks M. Mellēnas un G. Pakalna vadītā treniņnodarbība.
 • 11.00 – festivāla īpašais viesis – RTA studiju un zinātņu prorektore Angelika Juško-Štekele ar lekciju „Laimes meklējumi latgaliešu pasakās”;
 • 12.00 – japāņu papīra locīšanas meistarklase „Kur sauļeite pyrmuok lac”, pinam no papīra moduļiem ar Allu Solovjovu;
 • 14.15 – padomu stāstu pēcpusdiena „Jaunim devu suoļ ar maizi, vacim – jauku volūdeņ” ar folkloras kopu „Jumalāni”.

Uz festivālu tiek aicināti visu Latvijas kultūrvēsturisko novadu stāstnieki, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) tīkla „Stāstu bibliotēku” pārstāvji, tradicionālās kultūras mīļotāji, kā arī vietējās folkloras kopas, stāstnieku kustības atbalstītāji un interesenti. Uz festivāla atklātajiem pasākumiem aicināts ikviens un tie ir bez maksas.

Festivāla projektu finansiāli atbalsta VKKF, Preiļu, Vārkavas un Riebiņu novada pašvaldība un vietējie uzņēmēji.

Sekmīgai festivāla norisei nepieciešama individuāla dalībnieku pieteikšanās. Sīkāku informāciju par festivālu var iegūt, rakstot uz e-pastu jakimovavilhelmine@gmail.com vai zvanot 29495394 Vilhelmīnei Jakimovai.

 

Informāciju sagatavoja
VILHELMĪNE JAKIMOVA, 
festivāla koordinatore, Preiļu GB BLN vadītāja

 

 


« Atgriezties pie rakstiemPēdējo reizi izmaiņas veiktas: 05.07.2019 13:46:46

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632, 28239646
E-pasts: dome@varkava.lv
Atbildīgais par mājas lapas saturu: Dagnija Dudarjonoka
Tālrunis: 20385972

Veselā miesā vesels gars

Aprīlī daudzās pasaules valstīs tika atzīmēta Pasaules Imunizācijas nedēļa, uzsverot vakcinācijas nozīmi katrā dzīves posmā – jaundzimušajiem, bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem.

Latvijā Vakcinācijas kalendāra ietvaros par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir pieejama vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem – ik pēc 10 gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem. Turklāt par valsts budžeta līdzekļiem tiek vakcinēti bērni pret ērču encefalītu, kuri dzīvo teritorijās ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kā arī bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni visā valsts teritorijā.

“Imunizācija ir liels sabiedrības veselības sasniegums, jo miljoniem bērnu ir saglabāta veselība un pat dzīvība, novērstas ciešanas, ko izraisa infekcijas slimības un to nelabvēlīgas sekas. Vakcinācijas rezultātā saslimstība ar vairākām infekcijas slimībām Latvijā ir novērsta vai samazināta līdz tādam līmenim, kas nekad nav bijis reģistrēts. Līdz ar to, ja cilvēks nav bijis vakcinēts un nav pārslimojis bērnībā, turpmākajā dzīves gaitā viņš paliek neimūns, un viņam ir risks inficēties un saslimt tad, kad viņš to negaida. Svarīgi atcerēties, ka vairākas slimības, pret kurām vakcinē bērnībā, nevakcinētajiem pusaudžiem un pieaugušajiem norit smagāk” -, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pateicoties tikko notikušajai SPKC kampaņai “Pasargāts, jo vakcinēts”, pieaugušo vakcinācijas skaits pret difteriju 2017. gada janvārī-martā pieaudzis par 49% salīdzinājumā ar vidējo vakcināciju skaitu tajā pašā periodā pēdējo 3 gadu laikā. SPKC epidemiologi atzīst, ka šī ir ļoti pozitīva tendence, jo Latvijā imunizācijas aptvere pret difteriju nav pietiekoša, savukārt saslimstība ar difteriju pēdējos gados ir pati augstākā Eiropas Savienības valstu vidū.

Informācija no www.spkc.gov.lv

Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »