Vārkavas novada informatīvais portāls
Vārda dienas 28.11.2015 02:24
Rita, Vita, Olita
Dienas teikums

Tādu, kas prot augstu pacelt latiņu, ir daudz, bet, kas latiņai pārlec - daudz mazāk. /Zigmunds Skujiņš/

 

Vārkavas novada cilvēki ar zelta rokām un radošu garu

(Šī sadaļa vēl nav pabeigta, tā tiks papildināta.)

 

  Vārkavas pagasts

 

  • Kokapstrādes meistars un metinātājs Juris Kivlenieks

Juris Kivlenieks savā darbnīcā.

 

Juris Kivlenieks ir tāda aroda pratējs, kuri Latvijā ir saskaitāmi uz vienas rokas pirkstiem - viņš ir mucenieks jeb bondars, pie tam - trešajā paaudzē. Savu pirmo mucu izgatavoja 16 gadu vecumā. (Ar to gāja ļoti grūti!) Kā pats smej, ja jātaisa tikai viena muca, tad sanākot ļoti ilgi, pat divas nedēļas; ja jātaisa daudz, tad dienā vienu var uzmeistarot. Īstas mucas gatavo no ozola vai oša. Mucu gatavošanā esot viens labums – tās var taisīt arī no nenožāvētas koksnes, jo dēļi pirms tam jānovāra, lai tos varētu saliekt apaļajā muciņu sānu izliekumā. Mucenieku Latvijā ir maz tādēļ, ka šis darbs fiziski ir ļoti smags – pārsvarā veicams ar rokām, taču rezultāts ir unikāls - ikviens ražojums ir ar rokām apglāstīts un ar dvēseli izlolots. Mucas vairāk pieprasot pirms Jāņiem. Dažs tajās lej alu, cits pamanās liet pašbrūvēto, lai galā iegūtu augstas klases konjaku. Bet citam muciņu vajag vien gurķu vai kāpostu skābēšanai.

Mucas ir prasmīgā kokamatnieka pamatspecializācija, taču Juris gatavo arī koka traukus (tirgos pastāvīgs noiets esot gaļas dēlīšiem, kurus Juris gatavo no oša koka, kas neplaisā, kā arī savāc no gaļas negatīvo enerģiju), dārza mēbeles un pēdējos gados - arī koka rotaļlietas. Līdz ar pirts tradīciju atdzimšanu ne mazāk pieprasītas ir dažādas pirtslietas, it īpaši ķipīši, arī kausiņi, spainīši un  pat baļļas. Pirtij paredzētās lietas meistars gatavo no egles, jo tā mazāk sakarstot un izturīgāka pret bojāšanos.

Jurim nav sveša arī metināšana, to viņš visai labi pieprot un arī šajā jomā ir pieprasīts meistars.

 

Jura Kivlenieka tālrunis 28326781.

  


Senlietu ekspozīcija pie prasmīgā kokamatnieka darbnīcas ārsienas.

 

Jura Kivlenieka ikdienas pasūtījumu klāsts.

 

 

  • Būvgaldnieks un namdaris Aigars Dzerkalis

Aigars Dzerkalis savā darbnīcā.

 

Aigars ir profesionāls būvgaldnieks, namdaris. Aigara ražojumus ir novērtējuši un iecienījuši gan mūsu novada iedzīvotāji, gan tālāku novadu ļaudis - pārsvarā tiek pasūtītas durvis, logu rāmji, interjera priekšmeti, dārza mēbeles.

Aigara sirdslieta ir arī atpūtas vieta „Meža oga”, kas atrodas gleznainā vietā – ezera un upītes krastā, meža ielokā. Te ir gan lapene, gan ugunskura vieta, gan peldvieta, gan divi peintbola laukumi – ideāla vieta gan mierīgai, gan ļoti aktīvai atpūtai.

 

Aigara Dzerkaļa tālrunis 29447731.

 

  • Maizes cepēja, sieru sējēja un rokdarbniece Albīna Spūle

 

 

 

Upmalas pagasts

 

  • Rokdarbniece, daiļdārzniece, floriste un dažādu citu lietu pratēja Valentīna Valaine Valentīna Valaine savā dārzā, kas Dubnas krastā.

 

Valentīna ir ilggadēja Vārkavas vidusskolas mājturības skolotāja, šobrīd jau pensijā, dzīvo Upmalas pagasta Vecvārkavā. Valentīna nāk no ļoti kuplas un krietnas Dzeņu dzimtas, kas Vecvārkavas pusē dzīvo jau vairākās paaudzēs; šīs dzimtas sievietes ir lielas rokdarbnieces un pavarda sargātājas.

Nenoliedzami, Valentīnai daži rokdarbu veidi un nodarbes ir īpaši mīļas, viņas mākslinieciskums un radošums izpaužas klūgu pinumos, mezglošanā, floristikā, dārzkopībā un daiļdārzniecībā.

Valentīna un viņas dzīvesbiedrs Eduards Upmalas pagasta Kazēros, savā nelielajā meža īpašumā, ir izveidojuši vienu no interesantākajām novada tūrisma vietām –  meža taku „Sprīdīši", kas līdzinās pasaku valstībai, kurā mīt Valentīnas roku darinātie dažādi pasaku tēli – Sprīdītis, Vadātājs, Rūķītis, Mednieks u.c., un tie ir darināti no dabas materiāliem – sūnām, salmiem, čiekuriem, putnu spalvām, zariem.

 

Iedvesmai un padomam – V. Valaines tālrunis 22035005.

  

Pinumi no klūgu sloksnītēm. Šādi un līdzīgi unikāli trauki rotāja Valentīnas mazdēla kāzu galdu!

 

Makramē dekori. 

 

Viesu galda "rozīnītes".

 

Klūgu vākšanas un apstrādes tehnoloģija ir visai darbietilpīga un sarežģīta, talkā te nāk dzīvesbiedrs Eduards.

 

 

Savukārt mazdēls meistaro topošo priekšmetu pamatnītes.

 

 Zelta vērtē ir klūgu pinēja ierastie darbarīki.

 

Valaiņu pāris dzīvo daudzdzīvokļu mājā ( tautā sauktajā - "skolotāju mājā") pie stāva Dubnas krasta, kurš tiek izmantots mājas iedzīvotāju mazdārziņiem un košumdārziem. Valentīna te jau kuru gadu audzē arbūzus.

 

 

 

Pirms pāris gadiem Valaiņu pāris otrpus Dubnai, gandrīz pretī savam pašreizējam dzīvoklim, iegādājās lauku viensētu, kur Valentīna īsteno savus sen lolotos daiļdārznieces sapņus. 

 

 

 Meitas vārdiem runājot, Valentīnai viss aug, pat blakus puķupodam nolikts.

 

Šādas būtnes mīt arī "Sprīdīšu takā".

 

Ap jauno māju top parks.

 

 

  • Godu saimniece un izcili gardu un skaistu toršu cepēja Inese Plivda  

 Inese Plivda (no labās) un Broņislava Gavare.

 

Inese pēc izglītības ir ekonomiste - grāmatvede, ir strādājusi algotos darbos, taču pašlaik ir izvēlējusies mājas dzīvi – kopj plašo saimniecību, kopā ar dzīvesbiedru audzina meitiņu. Kad Inesei bija 16 gadi, viņas darba tikumu un kulināres dotības pamanīja un novērtēja plašā apkārtnē pazīstamā un augstu vērtētā godu saimniece Broņislava Gavare, kas iemācīja Inesei visu, ko vien pati prata, līdz jaunā saimniece varēja uzsākt patstāvīgas godu saimnieces gaitas, un to nebija mazums – skaits jau sajucis - kāzas, bēres, kristības un jubilejas – ir nemitīgs process, tikai aizvien retāk tās rīko mājās, tādēļ pašlaik šīs prasmes nav tik pieprasītas, bet mājās ceptās tortes cilvēkiem gan joprojām iet pie sirds un viņi tās cītīgi pasūta. Pie tam iecienītākie veidi – biskvīta torte, „Napoleons”, medus torte – paģēr daudz olu, un tās nāk no pašu saimniecības – savām brīvā vaļā dzīvojošām vistām, tāpat kā piena produkti – prāvs gotiņu pulks gādā arī par šiem lauku labumiem. Savulaik Inese intereses pēc pierakstīja, cik toršu gada laikā viņa ir izcepusi (izskata ziņā viņai nekad nav sanākušas divas vienādas tortes), un skaits nav mazais – vienu gadu ir bijušas 120, citu pat 150, un tā gadu no gada.

 

Iedvesmai un padomam – Ineses Plivdas tālrunis 26613659.

 

 

Pēdējo reizi izmaiņas veiktas: 01.03.2011 15:09:59

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632, 28239646
E-pasts: dome@varkava.lv
Atbildīgā par mājas lapas saturu: Maija Praņevska
Tālrunis: 20385972

Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »