Vārkavas novada informatīvais portāls
Vārda dienas 16.10.2019 07:34
Daiga, Dinija
Dienas teikums

Pasaulei nav gala, un debesīm nav malas. Īstā dzīve ir liela kā pasaule un augsta kā debesis. /Kārlis Skalbe/

Latvija ir gatava Pasaules talkai jau šo sestdien!

Šodien, starptautiskā un draudzīgā atmosfērā, pie Māras dīķa tika ieskandināta Pasaules talka, kura gaidāma jau šo sestdien. Pasākuma ietvaros, pulcējoties Lielās Talkas vadībai, sadarbības partneriem un draugiem ne tikai no Latvijas, bet arī Brazīlijas un Panamas, tika iestādīts Latvijā reti sastopamais tulpju koks. Tāpat, ikvienam pasākuma dalībniekam bija iespēja pašiem mēģināt iesēt podiņos koku sēkliņas, lai tās kļūtu par dižkoku nākamajām paaudzēm.

Par to kā pareizi iesēt un ziemas periodā uzglabāt koku sēklas - pasākumā stāstīja AS „Latvijas valsts meži” Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs. Šīs zināšanas jau šo sestdien būs nepieciešamas ikvienam, kurš piedalīsies Pasaules talkā, iestādot savu laimes koku. Par retā un eksotiskā tulpju koka pareizu iestādīšanu ieskandināšanas pasākumā parūpējās “Rīgas meži” valdes locekļi: Uldis Zommers un Edgars Vaikulis. Savukārt, par pasākuma “ieskandināšanu” parūpējās grupas “ATOM” solists, panamietis Charlie Vas. Pasākuma ietvaros tika apbalvoti arī “Ideju talka” video konkursa laureāti: biedrības "Kandavas novada Jauniešiem" Solidaritātes projekta “Sāc ar sevi!” dalībnieki, kas aktīvi pievērsušies “zero waste” un savas ekoloģiskās pēdas nospieduma jautājumiem, kā arī Alekseja Grāvīša Liepnas pamatskolas jaunieši ar skolotāju Janu Kalēju.

Pasākumu atklājot Lielās talkas starptautiskā koordinatore Ieva Stare, akcentēja iemeslu, kāpēc klimata politikas jautājumos, visai pasaulei ir jāsadarbojas: “Latvija ir priekšzīmīga jautājumos par savas apkārtējās vides sakopšanu. To novērtējuši arī citi - pēc pirmās Pasaules talkas, Tallinā notika tai veltīta konference, kurā Latvijai tika pasniegta izcilības balva kā labākajai valstij, kur talkās gadu no gada iesaistās procentuāli visvairāk iedzīvotāju. Tas ir ievērojams starptautisks novērtējums tam darbam, ko iepriekšējos desmit gados, paveikuši visi Latvijas talcinieki. Arī šīs dienas pasākuma mērķis bija vēlreiz aicināt visus meklēt koku sēklas vai stādus, lai jau sestdien, Pasaules talkas dienā, varētu iestādīt nākotnes dižkoku sev un nākamajām paaudzēm.”

"Visā pasaulē 21.septembrī cilvēki dosies sakopt un atbrīvot apkārtējo vidi no atkritumiem. Tā kā Latvija to paveica jau pavasara Lielajā talkā, mēs pievienosimies ar koku sēšanas un stādīšanas akciju "Laimes koki" - lai katra iesētā sēkla vai iestādītais stāds varētu izaugt par nākotnes dižkoku. Tas būs mūsu ieguldījums pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanā. Šis ir tas brīdis, kad sistemātiski, organizējot talku jau vairāk nekā 10 gadu garumā, esam nonākuši pie tā, ka nu jau vairāk varam domāt nevis par to, kā likvidēt pagātnes sekas, bet gan raudzīties nākotnē, domājot ne tikai par Latviju, bet par visu pasauli kopumā. Esi daļa no tā, un sestdien dodies ārā no mājām, lai pasauli padarītu labāku un zaļāku,” aicina "Lielās talkas" vadītāja Vita Jaunzeme.

Kustība “Lielā talka” aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju šā gada 21. septembrī pievienoties akcijai “World Cleanup Day” (WCD) jeb Pasaules talkai. Visa pasaule šajā dienā vāks atkritumus un sakops apkārtējo vidi, ko Latvija paveica jau pavasara Lielajā talkā. Tāpēc 21. septembrī mēs pievienosimies ar koku sēšanas un stādīšanas akciju “Laimes koki” – lai katra tās ietvaros iesētā sēkla vai iestādītais koks varētu izaugt par nākotnes dižkoku, kļūstot par Latvijas ieguldījumu pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanā.

Pasaules talkas galvenais mērķis ir apvienot cilvēkus cīņā ar globālo piesārņojumu un klimata pārmaiņām. Tāpēc ikviens tiek aicinātas savu iespēju robežās organizēt kolektīvus koku stādīšanas pasākumus, saskaņojot tos ar savu pašvaldību vai Latvijas Valsts mežiem, vai individuāli iesaistīties pasākumā, arī Lielajai talkai pastāstot par savām aktivitātēm, rakstot uz: talkas@talkas.lv.

Pasaules talka (World Cleanup Day (WCD)) ir pasaulē lielākā atkritumu vākšanas akcija, kas pirmo reizi norisinājās 2018.gada 15.septembrī, pulcējot 18 miljonus cilvēku 157 pasaules valstīs. WCD idejas pamatā ir triju Baltijas valstu talkas tradīcija, ko par globālu akciju izveidoja Igaunijas organizācija "Let's Do It World". Latvijas dalību šajā akcijā koordinē kustība "Lielā talka". Šogad Pasaules talkas starptautisko koordinēšanu uzņēmusies Kosova.

 

Akcijas “Laimes koki” mērķis ir:

        Veidot bērnos un jauniešos atbildības sajūtu par dabas saglabāšanu – veidot dziļāku izpratni par dabas procesiem, uzņemoties rūpes par kāda konkrēta koka izaudzēšanu;

        Stiprināt Latvijas kā zaļas, ilgtspējīgas un vides jomā atbildīgas valsts starptautisko tēlu;

        Veicināt aktīvāku sabiedrības iesaisti vides jautājumu risināšanā vietējā un globālā mērogā.

Dalība “Laimes koku” akcijā ietver šādus soļus:

·        Podiņā jāiesēj iepriekš sagatavota koka sēkla vai savā apkaimē jāiestāda koka stāds, domās vai vārdos izsakot vēlējumu sev, Latvijai vai pasaulei;

·        Sēšanas / stādīšanas process jānofilmē vai jānofotografē un jāpublicē savos sociālo tīklu kontos, izmantojot tēmturus: #Lielatalka #WorldCleanupDay #Laimeskoki;

·        Interaktīvajā kartē, kas atrodama vietnē talkas.lv, jāatzīmē vieta, kur iestādīts vai iesēts jaunais kociņš.

 

Papildu informācija:

Gita Sauka

Pasaules talka 2019

Sabiedrisko attiecību konsultante

Mob. 28326828

E-pasts: gita.sauka@onecom-latvia.com

 


« Atgriezties pie rakstiemPēdējo reizi izmaiņas veiktas: 23.07.2019 15:39:32

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632, 28239646
E-pasts: dome@varkava.lv
Atbildīgais par mājas lapas saturu: Dagnija Dudarjonoka
Tālrunis: 20385972

Notikumu kalendārs
forward
forward
Veselā miesā vesels gars

Aprīlī daudzās pasaules valstīs tika atzīmēta Pasaules Imunizācijas nedēļa, uzsverot vakcinācijas nozīmi katrā dzīves posmā – jaundzimušajiem, bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem.

Latvijā Vakcinācijas kalendāra ietvaros par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir pieejama vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem – ik pēc 10 gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem. Turklāt par valsts budžeta līdzekļiem tiek vakcinēti bērni pret ērču encefalītu, kuri dzīvo teritorijās ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kā arī bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni visā valsts teritorijā.

“Imunizācija ir liels sabiedrības veselības sasniegums, jo miljoniem bērnu ir saglabāta veselība un pat dzīvība, novērstas ciešanas, ko izraisa infekcijas slimības un to nelabvēlīgas sekas. Vakcinācijas rezultātā saslimstība ar vairākām infekcijas slimībām Latvijā ir novērsta vai samazināta līdz tādam līmenim, kas nekad nav bijis reģistrēts. Līdz ar to, ja cilvēks nav bijis vakcinēts un nav pārslimojis bērnībā, turpmākajā dzīves gaitā viņš paliek neimūns, un viņam ir risks inficēties un saslimt tad, kad viņš to negaida. Svarīgi atcerēties, ka vairākas slimības, pret kurām vakcinē bērnībā, nevakcinētajiem pusaudžiem un pieaugušajiem norit smagāk” -, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pateicoties tikko notikušajai SPKC kampaņai “Pasargāts, jo vakcinēts”, pieaugušo vakcinācijas skaits pret difteriju 2017. gada janvārī-martā pieaudzis par 49% salīdzinājumā ar vidējo vakcināciju skaitu tajā pašā periodā pēdējo 3 gadu laikā. SPKC epidemiologi atzīst, ka šī ir ļoti pozitīva tendence, jo Latvijā imunizācijas aptvere pret difteriju nav pietiekoša, savukārt saslimstība ar difteriju pēdējos gados ir pati augstākā Eiropas Savienības valstu vidū.

Informācija no www.spkc.gov.lv

Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »